Že poznate projekt Besedišče za razcvet?

“Ko misel preoblikuješ v izgovorjeno besedo, s tem pridobi moč. Ob izbiri besed sam pri sebi razjasnjuješ, presojaš, kristaliziraš misli. Izgovorjena beseda pusti sled. Slovenci imamo s tem v zvezi kar nekaj pregovorov, med njimi tudi, da je beseda kot čebela: ima med in želo. Česa si bolj želite?” je zapisala Sonja Klopčič, vodja projekta Besedišče za razcvet, ki je razcvetel slovenske voditelje v letu 2024.

Projekt je zasnovan tako, da vsak ponedeljek najavijo novo besedo in ambasadorja te besede. Slednji v sredi tedna predstavi svoje dojemanje izbrane besed. V 52 tednih bomo tako osvojili 52 besed, povezanih z novim konceptom vključujočega in učinkovitejšega vodenja.

Ena od amabasadork besed, je tudi Meta Pezdir, naša ustanoviteljica. Njena beseda je ‘GLAS’. Takole je zapisala:

Ko sem prvič stala pred radijskim mikrofonom, si nadela nepredušne slušalke in slišala svoj glas, sem se kar ustrašila. Najbolj tega, da se bom namesto na voditelja in njegova vprašanja, osredotočila le na nepoznan zvok, ki je prihajal iz mojih ust. Svoj glas, ki sem ga poslušala toliko let, se mi je v tistem trenutku zdel tako zelo drugačen od tistega na radiu, da sem želela slušalke kar sneti. A želela sem nekaj povedati...

Ko razmišljam o besedi GLAS, tako ne morem mimo dveh ključnih glasov - notranjega in zunanjega oziroma tistega, ki ga slišimo samo mi in tistega, ki ga slišijo tudi drugi. Je dober in avtentičen vodja tisti, ki ima ta dva glasova (ali bolje rečeno svetova) povezana? Tisti, ki zna svoj glas na svoj način uporabiti, da podpre to, v kar verjame in učinkovito izrazi svoj notranji svet? Morda pa tisti, ki zna svoj glas posoditi tudi drugim?

Glas uporabimo, da se izrazimo, da naš notranji svet, ideje, prepričanja delimo naprej. Pri tem se nam je sigurno že kdaj v grlu pojavil cmok. Sploh takrat, ko nam je nekaj težko povedati.

To se pogosto zgodi tudi začetnim tečajnikom na delavnicah kreativnega pisanja, ko jih prosim, da glasno preberejo svojo zgodbo. Marsikomu je tovrstno izražanje novo in včasih se zgodi, da se namesto z besedami, najprej izrazi s solzami. A potem steče. Ker niso vedno besede tiste, ki jih lahko uporabimo za izražanje našega notranjega glasu in idej. Včasih je to petje, včasih ples, drugič morda jok. Otroci to še kako obvladajo.

Glas je tudi naša identiteta. Tako kot se vsak ptič oGLASi s svojo melodijo, imamo tudi posamezniki svoj avtentičen izraz, čeprav se enostavno izgubi v množici različnih (o)glasov. Za vodenje je še posebej pomembno, da ta glas odkrijemo. Avtentičnost je namreč tista, ki se dotakne sočloveka in navdahne spremembe.

Kako (ponovno) odkriti svoj avtentičen glas? V časih neprestanih digitalnih motilcev pozornosti je odlična vaja lahko kar tišina. To, da si nataknemo nepredušne 'radijske slušalke', zares zaslišimo svoj glas, ga vzljubimo in potem pogumno uporabimo. Včasih tudi za druge.

Spoznajte še ostale besede na:

vir slike: projekt Besedišče za razcvet

Previous
Previous

Tekstoterapija za starejše

Next
Next

Spet pišemo Pisma za lepši dan!