Tekstoterapija za starejše
Avtorica: Maruša Rozman
Povezovanje z seboj in lastno modrostjo skozi pisanje
Pisanje je pomembna oblika izražanja, ki spodbuja kreativnosti in ima tudi terapevtske učinke. V okviru projekta Tekstoterapija - kreativno pisanje za duševno zdravje smo 6. novembra izvedli delavnico v Domu za starejše Notranje Gorice. Na delavnici smo spoznali kako pomembno je pisanje za starejše, in odkrili bogato zakladnico njihovih zgodb, misli ter življenjske modrosti.
Terapevtsko pisanje za starejše kot sredstvo za spominjanje in sooočanje
Pisanje je za starejše lahko prostor za razmislek, soočanje z občutki in ohranjanje spominov. Ena od udeleženk je dejala: "Vsak dan zvečer pišem dnevnik. Tudi moji domači me spodbujajo da pišem in radi imajo, ko jim podelim zapise iz mojega dnevnika." Ta navada ji pomaga pri ohranjanju notranjega miru in predelovanju vsakdana. Zapisovanje pa pri gospe krepi tudi občutek smisla in povezanosti z domačimi. Zgodbe starejših lahko postanejo pomembna dediščina za mlajše generacije.
Ugotovili smo, da ima pisanje za starejše tudi terapevtski učinek. Skozi ustvarjalno izražanje se lahko spopadajo z občutki osamljenosti in tesnobe. Mnogo so skozi pisanje spregovoli o tesnobi, ki so jo čutili, ko so se navajali na bivanju v domu za starejše. Mnogi udeležence so se v svojih zapisih spominjali preteklosti, še posebej veliko jih je razmišljalo o domači hiši kjer so preživeli večji del svojega življenja. Ena gospa je povedala, da pogreša domačo zemljo in fizičen stik z njo.
Terapevtsko pisanje kot povezovanje
Delavnica v Notranjih Goricah je bila prežeta z iskrenostjo, spomini in globokimi razmisleki. Zgodbe, ki so jih udeleženci delili so bile ganljive. Med pisanjem so se starejši povezali ne le s svojim notranjim svetom temveč tudi drug z drugim. Eno od udeleženk je povedala: "Pisanje zdravi. Prijazno vzdušje je nastalo med nami. Jaz vas kar poznam sedaj po vaših zgodbah. Čutim, da smo vsi eno."
Bogat besedni zaklad in bralna kultura
Ena od osmih udeležencev delavnice je bila tudi upokojena učiteljica, ki se danes posveča pisanju in ustvarjanju. Njen čut za jezik in izražanje nas je navdušil, prav tako pa smo opazili, da so imeli udeleženci izjemno bogat besedni zaklad. Njihova sposobnost izražanja misli in občutij skozi pisanje je pokazala kako pomembno vlogo ima bralna kultura, ki so jo razvili skozi življenje.
Starejši so pogosto odraščali v časih, ko se je več bralo in je bila knjiga eden glavnih virov zabave in učenja. Pri današnjih mlajših generacij pa zaradi digitalnih tehnologij pogosto upada zanimanje za branje in s tem tudi sposobnost pisanje.
Spodbujanje bralne in pisne kulture pri vseh generacijah
Izkušnje, kot je bila ta delavnica, nas lahko spomnijo kako pomembno je ohranjati bralno kulturo in pisanje kot vrednoto. Zaradi porasta nove tehnologije se pri mlajših pogosto srečujemo z upadanjem zanimanja za pisanje in branje. Naši udeleženci pa dokazujejo, da lahko branje in pisanje obogatita življenje.
Naš cilj je, da skozi delavnice tekstoterapije še naprej spodbujamo vse generacije k izražanju skozi pisano besedo in s tem h krepitvi duševnega zdravja in medsebojnega razumevanja.