Kako z ustvarjalnim pisanjem navdihniti mlade - Delavnica za pedagoge

Foto: M. Pezdir

Slovenski podatki, kot so rezultati PISA (2018), kažejo, da 21 % slovenskih 15-letnikov dosega nizko raven bralne pismenosti. To pomeni, da imajo težave z razumevanjem osnovnih besedil. Bralna pismenost pa je osnova, ki omogoča razumevanje, izražanje in aktivno sodelovanje v družbi. Kako lahko učitelji pričnejo reševati ta izziv? Ena od poti je uporaba metod čuječnosti, kot so vizualizacija in poglobljeno dihanje, ki lahko učencem pomagajo pri osredotočanju in globljem doživljanju branja in pisanja.

Kreativno pisanje za poučevanje: Delavnica, ki odpira srce in um

V petek, 17. januarja, smo v Ljubljani v sodelovanju z Zavodom MEPI organizirali delavnico "Kreativno pisanje za poučevanje". Na njej je 11 pedagogov, od vzgojiteljev do srednješolskih učiteljev, raziskovalo, kako ustvarjalno pisanje uporabiti pri svojem delu.

Tema poguma je bila rdeča nit srečanja. Udeleženci so skozi asociacije, vizualizacije in prosto pisanje raziskovali, kaj pogum pomeni v njihovem življenju. Njihove zgodbe so bile iskrene, ganljive, nekatere tudi humorne. Smeh in solze, ki sta spremljala delavnico si bomo verjetno še dolgo zapomnili – dokaz, da pisanje lahko postane močno orodje za povezovanje in izražanje čustev.

Vaje, ki jih lahko uporabite tudi vi

Foto: M. Pezdir

Pedagogi so bili povabljeni, da nekaj vaj preizkusijo v svojih razredih pred našim zaključnim srečanjem. Tukaj je nekaj predlogov:

  • Igre asociacij: Učenci napišejo prve tri do pet besed, ki jih spomnijo na določeno temo (npr. pogum). Nato te besede uporabijo kot navdih za zgodbo ali pesem.

  • Tehnike sproščanja: Učenci si predstavljajo trenutek, ko so bili pogumni, ter ob tem izvajajo globoko dihanje. Vizualizacijo nato zapišejo.

  • Pisemski dialog: Učenci si zamislijo dva lika (lahko zgodovinski osebi, ali osebi, ki sta pomembni v njihovem življenju) in ustvarijo pismo ter odgovor nanj, kar jim pomaga razumeti različna stališča.

  • Aktivno poslušanje: Po branju besedil učenci delijo vsaj eno besedno zvezo, ki jih je nagovorila ali v njih vzbudila zanimanje.

Prenos izkušenj v razrede

Foto: M. Pezdir

Naš cilj je jasen: delavnica ni le enkraten dogodek, temveč izhodišče za trajne spremembe v poučevanju. Pedagogi bodo v naslednjih tednih preizkušali naše metode v svojih razredih. S tem želimo navdihniti učence, da razvijejo ljubezen do branja in pisanja, ki presega klopi učilnic.

Zaključno srečanje bo 31. januarja, ko bodo udeleženci delili svoje izkušnje in učne prakse. Komaj čakamo na njihova poročila, saj vemo, da bodo polna navdiha, ustvarjalnosti in poguma – tako kot njihove zgodbe.

Previous
Previous

Delavnice tekstoterapije po Sloveniji

Next
Next

Pisanje, ki osvobaja – ‘Tekstoterapija’ v Zagorju