Delavnice tekstoterapije po Sloveniji

Avtorica: Maša Urbančič

 

Foto: Lara Pezdir

 

V petek, 26. januarja, je Lilalab v Logatcu organiziral delavnico z naslovom tekstoterapija, ki spodbuja duševno zdravje in pismenost skozi kreativno pisanje.

Delavnica v Logatcu je že četrta, ki jo je Lilalab organiziral od novembra 2024, do marca 2025 pa jih namerava izvesti še vsaj tri po Sloveniji. Lilalab, ustvarjalno središče za voditelje, želi državljanom ponuditi priložnost, da osvojijo nekaj preprostih tehnik ustvarjalnega pisanja in jih vključijo v svoje vsakdanje življenje za krepitev duševne kondicije. Vendar pa to ni njihov edini cilj – projekt si prizadeva tudi za spodbujanje pismenosti med prebivalstvom. Kot je povedala ustanoviteljica Lilalaba Meta Pezdir, se je »pismenost med mladimi in odraslimi močno poslabšala, poleg tega ne znamo več uporabljati pisanja v praksi za različne namene – ne le za dobro počutje, ampak tudi za preproste stvari, kot je branje navodil. In to je eden izmed naših ciljev – ponuditi orodje, ki bo ljudi opolnomočilo na področju pismenosti.«

Dolgoročni cilj projekta je prenesti te veščine v kraje izven mestnih središč Slovenije, zato se vse delavnice odvijajo v manjših krajih, poleg tega pa projekt spodbuja tudi medgeneracijsko povezovanje v lokalnih skupnostih. Ta cilj se očitno že uresničuje, saj so nekateri udeleženci po delavnici ustanovili svoje skupine.

Foto: Meta Pezdir

»Potreba po takšnih delavnicah očitno obstaja, saj imamo izjemno velik odziv. Že od prve delavnice naprej vsaj trije ljudje po vsaki sprašujejo, kdaj bo naslednja, tako da očitno obstaja primanjkljaj v skupnosti. Veseli me, da nekateri nadaljujejo sami, vsaj s pisanjem in medsebojnim povezovanjem,« je dejala Meta.

Projekt, ki traja deset mesecev, sofinancira Evropska unija, natančneje Evropska solidarnostna enota, ki podpira mlade pri oblikovanju bolj vključujoče družbe, soočanju z družbenimi izzivi in pridobivanju novih veščin. Lilalab si prav tako prizadeva usposobiti prostovoljce za vodenje ustvarjalno-svetovalnih delavnic ter razviti model za prihodnje delavnice kreativnega pisanja in duševnega zdravja, ki bi se lahko uporabljal v šolah, organizacijah in drugih skupinah.

Udeleženci so delavnice sprejeli zelo pozitivno. Blaž, eden izmed udeležencev v Logatcu, je po delavnici povedal: »Zelo mi je bilo všeč, da sem prejel povratne informacije, ljudem je bilo všeč, kar sem napisal, in vidim, da imam to sposobnost v sebi.« Na vprašanje, ali bi se udeležil še kakšne podobne delavnice, je odgovoril: »Da, zagotovo. Če najdem še kakšno, bom tam.«

Podobno mnenje je izrazila tudi Maja, ki je dejala: »Rada pišem, pisanje je oblika izražanja, ki je premalo izkoriščena. Želim si, da bi bile take delavnice bolj redne, saj ti dajo nek ritem – samodisciplina je včasih težka, delavnice pa ti ponudijo nekaj, s čimer začneš.«

Organizatorji upajo, da bodo te delavnice prispevale tudi k širši razpravi na lokalni in nacionalni ravni o tem, kako lahko pisanje pripomore k duševnemu zdravju.


Projekt sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.

Previous
Previous

Textherapy Workshops Across Slovenia

Next
Next

Kako z ustvarjalnim pisanjem navdihniti mlade - Delavnica za pedagoge