Tekstoterapija: To smo počele na izbraževanju za izvajalke delavnic
Avtorica: Maruša Rozman
V soboto, 11. januarja 2025, smo se izvajalke delavnic tekstoterapije skupaj zbrale na celodnevnem izobraževanju pod mentorstvom dr. Alje Adam, pesnice in praktikantke geštalt terapije. Dan smo posvetile refleksiji dosedanjih delavnic, izmenjavi naših izkušenj in raziskovanju novih pristopov za izboljšanje našega dela. Prav tako pa smo preiskusile nove vaje iz terapevtskega pisanja.
Foto: A. Pirih
V sproščenem, a hkrati poglobljenem pogovoru smo delile svoje vtise o tem, kako so potekale pretekle delavnice. Osvetlile smo izzive, ki so se pojavili, ter razpravljale o možnostih za izboljšanje pristopa. Posebej nas je navdušilo, kako bogate in zanimive zgodbe so nastale na delavnicah pisanja ter kako globoke teme so se odpirale. To potrjuje, da med udeleženci obstaja močna potreba po takšnih ustvarjalnih in povezovalnih prostorih.
Foto: A. Pirih
Pomemben del izobraževanja je bil namenjen tudi pogovoru o pomenu poslušanja besedil, ki jih udeleženci podelijo, ter o pomembnosti podpornega odziva. Naše delavnice niso zgolj ustvarjalni proces, temveč so predvsem prostor za izražanje, refleksijo in spodbujanje dobrega počutja, zato je ob poslušanju potrebna dodatna občutljivost. Posebej smo izpostavile, kako pomembno je ustvariti varno in sprejemajoče okolje, kjer se lahko udeleženci brez zadržkov izrazijo.
Vaja pisanja pisma nas je ganila do solz
Eden od vrhuncev dneva je bila vaja tekstoterapije, v kateri smo se preizkusile v pisanju pisma osebi, ki nas je v preteklih dneh posebej nagovorila.
Foto: A. Pirih
Vsaka izmed nas je pomislila na nek odnos, ki jo je v zadnjem obdobju zaznamoval, in tej osebi napisala pismo. Pisanje pisma je lahko močan podporni in čustveno osvobajajoči proces, saj omogoča ozaveščanje in izražanje misli ter čutenj, ki jih morda v vsakdanji komunikaciji ne bi izrazile. Poudarek ni bil zgolj na samem pisanju, temveč tudi na raziskovanju lastnih občutkov ob tem procesu. Pomembno je bilo, da smo se vprašale, kaj nas je nagovorilo, da smo izbrale točno to osebe, kaj bi tej osebi želele povedati, kako smo se ob tem počutile ter kakšen vpliv ima ta odnos na nas. Po zaključku smo imele priložnost podeliti izkušnjo pisanja in razmisliti o tem, kako lahko takšna vaja pomaga pri razumevanju naših potreb, čustev in odnosov.
Izobraževanje nas je obogatilo z novimi vpogledi in idejami, ki jih bomo prenesle v nadaljnje delo. Utrdilo je tudi naše zavedanje, kako dragoceno je ustvarjati prostor za izražanje skozi pisano besedo .
Veselimo se nadaljnjega raziskovanja možnosti, ki jih prinaša tekstoterapija!
Projekt sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ne odražajo nujno stališč in mnenj Evropske unije ali Nacionalne agencije. Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti organ, ki dodeli sredstva.